Арифметичні дії над раціональними числами

Бадамшинська середня школа №2

Методична розробка

по математиці
в 6 класі

«Дії з раціональними числами»

підготувала

учитель математики

Бабенка Лариса Григорівна

с. Бадамша
2014

Тема урока:« Події з раціональними числами».

Тип уроку :

Урок узагальнення та систематизації знань.

Цілі уроку:

освітні:

Узагальнити та систематизувати знання учнів про правила дій над позитивними та негативними числами;

Закріпити вміння застосовувати правила у процесі виконання вправ;

Формувати навички самостійної роботи;

розвиваючі:

Розвивати логічне мислення, математичну мову, обчислювальні навички; - розвивати вміння застосовувати набуті знання до вирішення прикладних завдань; - розширення кругозору;

що виховують:

Виховання пізнавального інтересу до предмета.

Обладнання:

Аркуші з текстами завдань, завдань кожного учня;

Математика. Підручник для 6 класу загальноосвітніх закладів/

Н.Я. Віленкін, В.І. Жохов, А.С. Чесноков, З. І. Щварцбурд. - М., 2010.

План уроку:

    Організаційний момент.

    Робота усно

    Повторення правил складання та віднімання чисел з різними знаками. Актуалізація знань.

    Вирішення завдань за підручником

    Виконання тесту

    Підбиття підсумків уроку. Постановка домашнього завдання

Рефлексія

Хід уроку

    Організаційний момент.

Привітання вчителя та учнів.

Повідомлення теми уроку, плану роботи на уроці.

Сьогодні ми маємо незвичайний урок. На цьому уроці ми згадаємо всі правила дій з раціональними числами та вміння виконувати операції складання, віднімання, множення та поділу.

Девізом нашого уроку буде китайська притча:

«Скажи мені – і я забуду;

Покажи мені – і я запам'ятаю;

Дай зробити – і я зрозумію»

Я хочу вас запросити у подорож.

Серед простору, де ясно видно схід сонця, тяглася вузька, безлюдна країна – числова пряма. Невідомо де вона починалася та невідомо де вона закінчувалася. І першими, хто заселив цю країну, були натуральні числа. Які числа називаються натуральними та як вони позначаються?

Відповідь:

Числа 1, 2, 3, 4, ..... що використовуються для рахунку предметів або для вказівки порядкового номератого чи іншого предмета серед однорідних предметів, називаються натуральними (N ).

Усний рахунок

88-19 72:8 200-60

Відповіді: 134; 61; 2180.

Їх було нескінченно багато, але й країна була хоч і невеликою завширшки, зате нескінченною завдовжки, так що помістилися всі від одиниці до нескінченності і утворили першу державу безліч натуральних чисел.

Робота над завданням.

Країна була надзвичайно гарною. Чудові сади розташовувалися на її території. Це вишневі, яблучні, персикові. В один із яких ми зараз заглянемо.

На вишні кожні три дні стає на 20 відсотків більше стиглих вишень. Скільки стиглих плодів буде на цій вишні через 9 днів, якщо на початку спостереження на ній було 250 стиглих вишень?

Відповідь: 432 стиглих плодів буде на цій вишні через 9 днів (300; 360; 432).

Самостійна робота.

На території першої держави стали поселятися якісь нові числа та ці числа, разом з натуральними, утворили нову державу, дізнаємось яку, вирішивши завдання.

На столах в учнів два листи:

1. Обчисліть:

1)-48+53 2)45-(-23) 3)-7,5:(-0,5) 4)-4х(-15)

1)56:(-8) 2)-3,3-4,7 3)-5,6:(-0,1) 4)9-12

1)48-54 2)37-(-37) 3)-52,7+42,7 4)-6х1/3

1)-12х(-6) 2)-90:(-15) 3)-25+45 4)6-(-10)

Завдання:з'єднайте послідовно не відриваючи руки всі натуральні числа і назвіть літеру.

Відповіді до тесту:

5 68 15 60

72 6 20 16

Питання:Що означає цей символ? Які числа називаються цілими?

Відповіді: 1) Зліва, від території першої держави оселилося число 0, ліворуч від -1, ще ліворуч -2 і т.д. до нескінченності. Ці числа утворили разом із натуральними числами нову розширену державу безліч цілих чисел.

2) Натуральні числа, протилежні їм числа та нуль називають цілими числами ( Z ).

Повторення вивченого.

1) Наступна сторінка нашої казки зачарована. Розчаруємо її, виправляючи помилки.

27 · 4 0 -27 = 27 0 · (-27) = 0

63 3 0 · 40 (-6) · (-6) -625 124

50 · 8 27 -18: (-2)

Відповіді:

-27 · 4 27 0 · (-27) = 0

-50 · 8 4 -36: 6

2) Продовжуємо слухати казку.

На вільних місцях числової прямої до них підселялися дроби 2/5; −4/5; 3,6; −2,2;… Дроби разом із першопоселенцями утворили чергову розширену державу безліч раціональних чисел. ( Q)

1) Які числа називаються раціональними?

2) Чи є будь-яке ціле число, десятковий дріб раціональним числом?

3)Покажіть, що будь-яке ціле число, будь-який десятковий дріб є раціональним числом.

Завдання на дошці: 8; 3 ; -6; - ; - 4,2; – 7,36; 0; .

Відповіді:

1) Число, яке можна записати у вигляді відношення , де а – ціле число, а п – натуральне число, називають раціональним числом .

2) Так.

3) .

Вам відомі тепер цілі та дробові, позитивні та негативні числа, та ще – число нуль. Всі ці числа називають раціональними, що в перекладі на російську мову означає підвладні розуму».

Раціональні числа

позитивні нульнегативні

цілі подрібнені цілі подрібнені

Щоб надалі успішно вчитися математики (і не лише математики), треба добре знати правила арифметичних дійз раціональними числами, зокрема правила знаків. А вони такі різні! Плутатися недовго.

Фізкультхвилинка.

Динамічна пауза.

Вчитель:Будь-яка робота потребує перерви. Відпочинемо!

Виконаємо відновлювальні вправи:

1)Раз, два, три, чотири, п'ять -

Раз! Піднятися, підтягнутися,

Два! Зігнутися, розігнутися,

Три! У долоні три бавовни,

Головою три кивки.

На чотири - руки ширші.

П'ять – руками помахати. Шість – за парту тихо сісти.

(Діти виконують рухи за вчителем за змістом тексту.)

2) Швидко поморгайте, заплющити очі і посидіть так, рахуючи до п'яти. Повторіть 5 разів.

3) Міцно заплющте очі, дорахуйте до трьох, відкрийте їх і подивіться вдалину, рахуючи до п'яти. Повторіть 5 разів.

Історична сторінка.

У житті, як і у казці, люди «відкривали» раціональні числа поступово. Спочатку за рахунку предметів з'явилися натуральні числа. Спочатку їх було небагато. Спочатку з'явилися лише числа 1 і 2. Слова «соліст», «сонце», «солідарність» походять від латинського «солюс» (один). У багатьох племенах був інших числівників. Замість «3» вони говорили «один-два», замість «4»-«два-два». І так до шостої. А потім йшло багато. З дробами люди зіштовхнулися під час розділу видобутку, при вимірі величин. Щоб полегшити події з дробами, були придумані десяткові дроби. У Європі їх запровадив 1585 року голландський математик.

Робота над рівняннями

Прізвище математика дізнаєтеся, розв'язавши рівняння, і по координатній прямій знайшовши букву, що відповідає даній координаті.

1) -2,5 + х = 3,5 2) -0,3 · х = 0,6 3) у - 3,4 = -7,4

4) - 0,8: х = -0,4 5) а · (-8) = 0 6)m + (- )=

Е А Т М І О В Р Н У С

-4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6

Відповіді:

    6(С) 4)2(В)

    -2 (Т) 5) 0 (І)

    -4(Е) 6)4 (Н)

СТЕВІН – голландський математик та інженер (Сімон Стевін)

Історична сторінка.

Вчитель:

Не знаючи минулого у розвитку науки, не можна зрозуміти її справжнє. Виконувати події з негативними числами люди навчилися ще до нашої ери. Індійські математики уявляли собі позитивні числа як "майна", а негативні числа як "борги". Ось як індійський математик Брахмагупта (VII ст.) викладав деякі правила виконання дій із позитивними та негативними числами:

«Сума двох майнов є майно»,

«Сума двох боргів є борг»,

«Сума майна та боргу дорівнює їх різниці»,

«Виробництво двох майна або двох боргів є майно», «Твір майна та боргу є борг».

Хлопці, перекладіть, будь ласка, давньоіндійські правила сучасною мовою.

Повідомлення вчителя:

Як немає на світі без сонця тепла,

Без снігу зими та без листя квітів,

Тож ні в математиці дій без знаків!

Дітям пропонується відгадати, який знак дії пропущено.

Завдання. Вставте пропущений знак.

    − 1,3 2,8 = 1,5

  1. − 1,2 1,4 = − 2,6

    3,2 (− 8) = − 0,4

    1 (− 1,7) = 2,7

    − 4,5 (− 0,5) = 9

Відповіді: 1) + 2) ∙ 3) − 4) : 5) − 6) :

Самостійна робота(На аркуші записують відповіді до завдань):

    Порівняти числа

    знайти їх модулі

    порівняти з нулем

    знайти їх суму

    знайти їх різницю

    знайти твір

    знайти приватне

    написати числа, протилежні їм

    знайти відстань між цими числами

10) скільки цілих чисел розташоване між ними

11) знайти суму всіх цілих чисел, розташованих між ними.

Критерії оцінок: вирішено все правильно – «5»

1-2 помилки – «4»

3-4 помилки – «3»

більше 4 помилок – «2»

Індивідуальна робота за картками(Додатково).

Картка 1. Розв'яжіть рівняння: 8,4 – (х – 3,6)=18

Картка 2. Розв'яжіть рівняння: -0,2х · (-4) = -0,8

Картка 3. Розв'яжіть рівняння: =

Відповіді до карток :

1) 6; 2) -1; 3) 4/15.

Гра «Іспит».

Жителі країни жили весело, грали в ігри, вирішували завдання, рівняння та пропонують нам пограти з метою підбиття підсумків.

Учні підходять до дошці беруть картку і відповідають питання, записаний зі зворотного боку.

Запитання:

1. Яке з двох негативних чиселвважають великим?

2.Сформулюйте правило розподілу негативних чисел.

3.Сформулюйте правило множення негативних чисел.

4. Сформулюйте правило множення чисел, що мають різні знаки.

5. Сформулюйте правило розподілу чисел, що мають різні знаки.

6.Сформулюйте правило складання негативних чисел.

7. Сформулюйте правило додавання чисел з різними знаками.

8.Як знайти довжину відрізка на координатній прямій?

9. Які числа називаються цілими?

10. Які числа називаються раціональними?

Підведення підсумків.

Вчитель:Сьогодні домашнє завдання буде творчим:

Підготувати повідомлення «Позитивні та негативні числа навколо нас» або написати казку.

« Дякую за урок!!!"

Тема: "Арифметичні дії над раціональними числами."

Цілі уроку:

освітня: систематизувати та узагальнити знання учнів на тему: "Арифметичні дії над раціональними числами", удосконалювати навички роботи з раціональними числами.

розвиваюча - розвиток навичок усного рахунку, математичної мови, уваги, пам'яті, кмітливості;

виховна-формувати організованість, відповідальність, працьовитість.

Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

Хід уроку:

1. Орг. момент. Повідомлення мети уроку.

2. Актуалізація базових знань:

а) Давайте згадаймо які ми знаємо числа?

Натуральні числа (числа використовувані за рахунку предметів 1; 2; 3...) N

Цілі числа (натуральні числа, їм протилежні та 0) Z

Раціональні числа (цілі числа + дроби) Q

б) Виконання тесту усно:

Тест Справжні числа.

1. Який із чисел є цілим?

А) 4,3 Б) 0,33 В) -12 Г) 13,7

2. Який із чисел є натуральним?

А) -17 Б) 2,56 В) 0 Г) 325

3. Виконайте дії: -15+20

А) -5 Б) 5 В) 35 Г) -35

4. Виконайте дії: -1,5:3

А) -5 Б) 0,5 В) -0,5 Г) 5

5. Виконайте дії: -20 - (-60)

А) 40 Б) 80 В) -80 Г) -40

6. Який із чисел не є ні позитивним, ні негативним?

А) -12 Б) - (- 45) В) 0 Г) 78,2

Завдання знайди помилку

1,75 + 1,75 = 0 (- 12,5) * (- 10) = - 1,25
(-2,2) + 3,5 = - 1,3 -12,12 + (- 0,78) = - 12,9
-9 * 6 = 54 (-1/4):(-8/24)=3/4
-12,75 0 - 8,75

3. Контроль знань:

1. Виберіть правильне затвердження.

а) Добуток двох негативних чисел – число позитивне;

б) при розподілі на нуль будь-якого числа виходить нуль;

в) будь-яке раціональне число є цілим;

г) твір аbодно нулю, якщо аі b рівні нулю одночасно;

буд) приватне двох негативних чисел - число негативне.

2. Знайдіть значення твору 1,8  (-1).

а) 2,4; б) 1,35; в) – 2,4; г) – 1,35; д) – 1,2.

3. Знайдіть значення виразу 2 (-3) + (-3) (-4) - (-7) 5.

а) -53; б) – 29; в) 41; г) 53; д) 17.

4. Знайдіть приватне.

а) -; б) 5; в 2; г) – 2; д) - .

5. Знайдіть значення виразу.

а) – 7; б) 15; в 1; г) – 15; д) 7.

6. Спростіть вираз 4( а- b) – 6а+ 4b . а) 10 а; б) - 2a + 8b; в) l0 a + 8b; г) -2 а;д) інша відповідь.

7. Скільки коренів має рівняння (х + 3) (х + 4) = 0?

а) 2; б) 3; в 1; г) 0; д) інша відповідь.

8. Виберіть дріб, який не можна уявити як кінцевий десяткового дробу.

а); б); в); г); д).

9. Знайдіть значення виразу.

а) – 4; б) 2,7; в) – 2,7; г) 4,95; д) – 0,27.

4. Розв'язання задач (картки з диференційованими завданнями)

На "3" - № 1 - 4; 14 – 17;

на "4" - № 1 - 8; 14 - 17;

на "5" - № 1 - 17.

Картка.

Обчисліть:



















































Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Тип уроку:урок узагальнення та систематизації знань із застосуванням комп'ютерних технологій.

Цілі уроку:

  • Освітні:
    • удосконалювати навички розв'язання прикладів та рівнянь на тему «Властивості дій з раціональними числами»;
    • закріпити вміння виконувати арифметичні дії над раціональними числами;
    • перевірити вміння використовувати властивості арифметичних процесів спрощення висловів з раціональними числами;
    • узагальнити та систематизувати теоретичний матеріал.
  • Розвиваючі:
    • розвивати навички усного рахунку;
    • розвивати логічне мислення;
    • формувати вміння чітко та ясно викладати свої думки;
    • розвивати математичну мову учнів у процесі виконання усної роботи з відтворення теоретичного матеріалу;
    • розширити кругозір учнів.
  • Виховні:
    • виховувати вміння працювати з наявною інформацією;
    • виховувати повагу до предмета;
    • виховувати вміння слухати свого товариша, почуття взаємодопомоги та взаємопідтримки;
    • сприяти вихованню самоконтролю та взаємоконтролю учнів.

Обладнання та наочність:комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, інтерактивна презентація, сигнальні картки для усного рахунку, кольорова крейда .

Структура уроку:

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку

Перевірка готовності учнів до уроку. Повідомлення учням цілей та плану уроку.

– Тема нашого уроку: «Властивості дій із раціональними числами», а девіз уроку я прошу вас прочитати хором:

Так, шлях пізнання не гладенький.
Але знаємо ми зі шкільних років,
Загадок більше, ніж розгадок,
І пошуків межі немає!

І сьогодні ми з вами на уроці дружно та активно створимо математичну газету. Я буду головним редактором, а ви коректорами. Як ви знаєте значення цього слова?
Щоб перевірити інших, нам необхідно систематизувати свої знання на тему «Властивості дій з раціональними числами».

А газета наша називається "Раціональні числа". А в перекладі татарською мовою?
Я чула, що ви добре знаєте англійську мову, а як англійці назвуть цю газету?
Представляю вам макет газети, яка складається з таких рубрик: читання хором: « Запитують – відповідаємо», « Новини дня», « Аукціон проектів», « Актуальний репортаж», « А чи знаєте ви…?.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Усна робота:

У першій рубриці «Запитують – відповідаємо»нам потрібно перевірити правильність інформації, яку нам надіслали у листах наші кореспонденти. Подивіться уважно та скажіть, які правила нам треба згадати, щоб перевірити цю інформацію.

1. Правило складання негативних чисел:

«Щоб скласти два негативні числа, треба: 1) скласти їх модулі; 2) поставити перед отриманим числом знак мінус».

2. Правило розподілу чисел із різними знаками:

«При розподілі чисел з різними знаками, треба: 1) розділити модуль поділеного на модуль дільника, 2) поставити перед отриманим числом знак мінус».

3. Правило множення двох негативних чисел:

«Щоб перемножити два негативні числа, треба перемножити їх модулі».

4. Правило множення чисел із різними знаками:

Щоб перемножити два числа з різними знаками, треба перемножити модулі цих чисел і поставити перед отриманим числом знак мінус.

5. Правило розподілу від'ємного числа на від'ємне число:

«Щоб поділити від'ємне число на від'ємне число, треба поділити модуль поділеного на модуль дільника».

6. Правило складання чисел з різними знаками:

«Щоб скласти два числа з різними знаками, треба 1) з більшого модуля доданків відняти менший, 2) поставити перед отриманим числом знак того доданка, модуль якого більший.

1) – 8,4 + (– 8,4) = 0; (– 16,8)
2) (– 6,7) . (– 10) = – 67; (67)
3) (– 2,2) + 3,5 = 1,3;
4) – 13 – 8 = – 5; (– 21)
5) 15 – 18 = – 13; (– 3)
6) 7,4 – (– 3,2) = – 10,6; (10,6)
7) – 9 . 6 = – 54;
8) – 3,6 . 1 = –1; (– 3,6)
9) – 18: (– 0,3) = 60;
10) – 3,7 . 0 = – 3,7. (0)

- Молодці, добре впоралися.

IV. Закріплення пройденого матеріалу

– А зараз ми переходимо до рубрики "Новини дня». Щоб заповнити цю рубрику, нам необхідно систематизувати знання про цифри.
- Які ви знаєте числа? (Натуральні, дробові, раціональні)
– А які числа належать до раціональних? (Позитивні, негативні та 0)
- А які властивості раціональних чисел ви знаєте? (Переміщувальне, сполучне та розподільне, множення на 1, множення на 0)
– А тепер перейдемо до писемної роботи. Відкрили зошити, записали число, класна робота, тема «Властивості дій із раціональними числами».
Використовуючи ці властивості, спростимо вирази:

А) х + 32 - 16 = х + 16
Б) - х - 18 - 23 = - х - 41
В) - 1,5 + х - 20 = - 21,5 + х
Г) 12 - 26 + х = х - 14
Д) 1,7 + 3,6 - х = 5,3 - х
Е) - х + а + 6,1 - а + 2,8 - 8,8 = - х + 0,1

– А такі приклади вимагають від нас ще більше раціонального рішенняіз поясненням.

– 98 + 85 + 45 – 55 – 28 + 63 = 12
– 6,56 + 2,4 – 3,2 + 6,56 + 4 + 3,2 – 2,4 = 4
– 19,61 * 20 + 19,61 * 120 = 1961

12.04.1961 – Вам про що-небудь говорять отримані відповіді?
50 років тому 12 квітня 1961 року Юрій Гагарін полетів у космос. Місто Заїнськ теж має свою космічну історію: 9 березня 1961 року апарат №1 космічного корабля «СХІД-4», що спускається, здійснив м'яку посадку в районі села Старий Токмак Заїнського району з манекеном людини, собакою та іншими дрібними тваринами на борту. І на честь цієї події у нашому районі поставлять пам'ятник. Нині у місті працює конкурсна комісія. У конкурсі беруть участь 3 проекти, вони перед вами на екрані. Нині ж ми з вами проведемо аукціон проектів.
Я прошу проголосувати за вподобаний вам проект. Ваш голос може бути вирішальним.

V. Фізкультхвилинка

– Свою думку ви висловлюєте оплесками та тупотінням. Давайте прорепетируємо! Три бавовни та три притопи.
- Ще раз спробуємо. Отже, голосування починається:

- Віддаємо свої голоси за Макет №1
- Віддаємо свої голоси за Макет №2
- Віддаємо свої голоси за Макет №3
- А тепер за всі макети разом.
– Перемогу здобув Макет №… Спасибі, я записала ваші голоси (піднімає стільниковий телефон та показує дітям) і передам до лічильної комісії.
- Молодці, дякую. А попереду не менш важливий – Актуальний репортаж

VI. Підготовка до ДПА

У рубрику «Актуальний репортаж»надійшов лист, де учень просить допомогти йому у вирішенні завдань до підсумкового іспиту у 9 класі. Нам потрібно кожному самостійно вирішувати завдання, тести<Додаток 1 > у вас на столах:

1. Розв'язати рівняння:

а) (х + 3) (х - 6) = 0

1) х = 3, х = - 6
2) х = - 3, х = - 6
3) х = - 3, х = 6

б) - 7 (3,5 - х) = 0

1) х = 3,5
2) х = - 7
3) х = - 3,5

2. Округлити число 253,355 до десятих:

1) 253,4
2) 253,3
3) 253,35

3. Виберіть найменше:

1) – 13,5
2) – 32,8
3) – 40,2

4. Вибери найбільше:

1) – 12,4
2) – 43,5
3) – 12,2

5. Розташуйте у порядку зростання:

1)
2)
3)

– Прошу вас перевірити правильність вирішення свого сусіда. Поміняйтесь тестами. Один доводить рішення, всі звіряють свої відповіді із відповідями на слайді.

VII. Завдання додому

– Домашнє завдання ви візьмете в останній рубриці нашої газети «А чи знаєте ви…?»

VIII. Підбиття підсумків уроку. Виставлення оцінок

Ось і вийшла у нас вами чудова математична газета<Додаток 2 >. Де ми систематизували свої знання на тему «Властивості дій з раціональними числами». І я вам дарую перший випуск нашої газети та невеликий подарунок від мене, який буде вам необхідний на уроках математики<Додаток 3 >. А для тих, хто сьогодні на уроці впорався чудово з усіма завданнями, той отримує газету червоного кольору. І для них додатково в газеті дане завдання.
Оцінки отримують …
Звернемо увагу на такі слова:

Що найшвидше? - Розум.
Що наймудріше? – Час.
Що найприємніше? – Досягти бажаного.

– Я гадаю, ми з вами досягли бажаного. Дякую вам велике за урок!

Тема урока: Арифметичні дії з раціональними числами

Хід уроку:

1. Організаційний момент

Вітання учнів.

Перевір, друже,

Ти готовий розпочати урок?

Чи все на місці,

Все гаразд,

Ручка, книжка та зошит?

Чи правильно сидять?

Чи все уважно дивляться?

2. Мотивація уроку.

3. Актуалізація опорних знань. Перевірка д/з.

Теоретичне опитування:

    Правило складання чисел із різними знаками.

    Правило складання негативних чисел.

    Правило множення чисел із різними знаками.

    Правило множення від'ємних чисел.

    Правило розподілу негативних чисел.

    Правило розподілу чисел із різними знаками

4. Узагальнення та систематизація знань на тему «Поділ позитивних та негативних чисел».

Перевірка знань з блоку: «Порівняння чисел»

    Яке число більше: позитивне чи негативне?

    Як читається правило порівняння негативних чисел?

    Яке з чисел більше: негативне чи нуль; позитивне чи нуль?

    Як порівняти числа за допомогою координатної прямої?

    Число а змінилося число в. Як змінилося число а, якщо - позитивне; якщо у – негативне.

(біля дошки працюють троє людей)

Порівняйте відповідь дати за допомогою сигнальних карток.

- та – 0,3; - і - ; -0,4 та - ; 0 та 1,6; 3,5 та – 3,5; - 2,6 та – 2,7.

Перевірка знань по блоку: «Множення та розподіл позитивних та негативних чисел».

    Сформулюйте правило множення та розподілу негативних чисел.

    Як помножити чи поділити числа з різними знаками?

(Три учні працюють біля дошки).

    а) (- 9,18: 3,4 - 3,7) · 2,1 + 2,04

    б) (-3,9 · 2,8 + 26,6): (-3,2) - 2,1

    в) (15,54: (- 4,2) - 2,5) · 1,4 + 1,08

Завдання усьому класу. Виконайте дії:

Перевірка знань із блоку: «Рішення рівнянь».

Розв'яжіть рівняння:

2 1 10

а) (х - 8) · - = 4 - · (- -)

5 5 21

Відповідь: 3

2 3 5

б) - - : - = - х: -

7 14 6

10

Відповідь: -

9

Вирішити №

5. Фізкультхвилинка.

На дошці записані завдання. Якщо вийде негативне число, то учень встає, якщо позитивне, піднімає руки вгору, якщо нуль, то руки на пояс.

    Самостійна робота у формі тесту:

    I – варіант

1. Обчисліть: - 8,7 – (3,6 – 8,7)

1) -3,6; 2) -13,8; 3) 3,6; 4) 13,8.

2. Виконайте дії:

1 ) 2) 3) 4)

3. Виконайте дії: -6 · (-5 + 21): 32 + 8

1) 3; 2) -5; 3) 11; 4) 5.

4. Розв'яжіть рівняння: х: (-16) =

Варіант 1

1

1

4

2

Варіант 2

3

4

4

2

7. Підсумок уроку. Рефлексія.

Знання, які засвоює людина, відкривають йому двері до інших, нових знань і досягнень. І залежно від того, які це знання – важкі чи легкі, цікаві чи не дуже, можна дати визначення і тих дверей, які перед нами відчиняються. - важка металева або навпаки, невагома, легка з картону. Вважатимемо, що дії з негативними числами ми вивчили. Чи важко вам було, чи легко? Як для себе ви оціните ці знання, підберіть найбільш відповідне вашим відчуттям поняття – дерев'яні двері, скляні двері, металеві двері, потайні двері, двері, що розсуваються, розсувні двері, салонні двері, автоматичні двері, вхідні двері, дверцята грубки, проміжні двері, передні двері, двері чорного ходу, ворота небесні, запасний вихід, двері з оком, броньовані двері, двері в підвал, решітчасті двері, дзеркальні двері, службовий вхід, двері пекла.

Домашнє завдання: № 659 (1-4), № 661

Дані про автора

Фріцлер Тетяна Михайлівна

Місце роботи, посада:

МОУ "Звенигівський ліцей"

Республіка Марій Ел

Характеристики уроку (заняття)

Рівень освіти:

Основна загальна освіта

Цільова аудиторія:

Вчитель (викладач)

Клас(и):

Предмет(и):

Алгебра

Предмет(и):

Геометрія

Предмет(и):

Математика

Мета уроку:

1. Повторення теоретичного матеріалу, закріплення умінь учнів: виконувати дії з позитивними та негативними числами, порівнювати числа з різними знаками.

2. Розвиток логічного мислення, уваги.

3. Зацікавити учнів до предмета.

Тип уроку:

Урок закріплення знань

Учнів у класі (аудиторії):

Короткий опис:

Урок - подорож до “Країни раціональних чисел”

Хід уроку :

I.Організаційний момент

Сьогодні не звичайний день, а урок – подорож. На цьому уроці ми згадаємо всі теоретичні знання та практичні вміння, які придбали щодо теми “Раціональні числа”. Ви повинні показати вміння виконувати дії з позитивними та негативними числами, з модулем числа, згадаємо координати точок на площині. Сьогодні ми відвідаємо кілька станцій.

Який вид транспорту ми виберемо для нашої подорожі? Це ми дізнаємося, відповівши на кілька запитань. Кожен із вас повинен усно відповісти на поставлене мною запитання, а в зошит записати лише першу літеру відповіді. Із записаних літер ви маєте скласти слово, яке визначить вид транспорту.

Числа.

1) Числа, що записуються зі знаком мінус, називаються …

(Протрикутними)

2) Найгірша оцінка …

(Единиця)

3) Число без знака; відстань у поодиноких відрізках. Це дві характеристики...

(Модуль)

4) Як називаються числа, що відрізняються лише знаком …

(Противоположними)

5) Число, що показує положення точки на прямій, називають …

(Дооординатою цієї точки)

6) Якщо -48:(-8), то отримаємо …

(Шє)

Країна раціональних чисел величезна, станцій багато, отже, відстані з-поміж них невеликі. І тому зручніше мандрувати пішки. Почнемо свій шлях зі станції "Сигнальна".

ІІ.Станція "Сигнальна".

На цій станції ми виконаємо тест "Вірно, неправильно" із сигнальними картками.

1) -5 ─ від'ємне число (+)

А які числа називаються негативними? Наведіть приклад, як записуються позитивні числа. Нуль - це яке число: позитивне чи негативне?

2) Дана точка А(-5). Відстань від неї до початку відліку дорівнює -5 одиниць (-)

3) -7 та 7 ─ протилежні числа (+)

Дайте визначення протилежним числам. Наведіть приклади.

4) |-6 | = -6 (-)

Дайте визначення модуля.

5) а< 3. Верно ли, что число алише негативне? (-)

6) -15,79 < 7,29 (+)

Сформулюйте правило порівняння негативного та позитивного числа.

7) -12,35 > -2,35 (-)

Сформулюйте правило порівняння 2-х негативних чисел.

8) в> 5. Чи вірно, що число втільки позитивно (+)

9) Вираз | х| =7 вірно тільки за х=7 (-)

Що можна сказати про модулі протилежних чисел?

10) - 2/3 та 18,4 ─ раціональні числа (+)

Дайте визначення раціональних чисел.

Для подальшої подорожі необхідно виконати завдання та отримати квиток.

Прочитайте слова. Знайдіть "зайве слово". Решту слів замініть загальною назвою.

Додавання

Віднімання

Розмноження (Роздроблення. Дії)

Роздроблення

Отже, в дорогу.

Ми наблизилися до станції “ Обчислювальна”

ІІІ.Станція "Обчислювальна"

Станція "Обчислювальна" велика. На цій станції кілька вулиць. Перша вулиця, на якій ми побуваємо, називається Теоретична . Нам необхідно повторити правила дії із раціональними числами.

1. Сформулюйте правило додавання двох негативних чисел.

2. Правило складання чисел із різними знаками.

3. Сума двох протилежних чисел дорівнює …

4. Правило множення двох чисел із різними знаками.

5. Частка двох негативних чисел є числом.

6. Частка двох чисел з різними знаками є числом …

7. На нуль ділити …

8. Скільки числа визначається положення точки на координатній площині. Як називаються ці цифри.

Для подальшої подорожі ми розіб'ємось на три підгрупи.

Першагрупа побуває на вулиці Будівельна , на якій вам екскурсовод запропонує набірне полотно та картки з 5 завдань, кожне завдання містить 4 варіанти відповідей, один з яких – вірний. В результаті виконання дій на набірному полотні ви побудуєте паркан з вірних відповідей (учні працюють у парах)

Результат на набірному полотні.

Другагрупа побуває на вулиці Художня . На заготовлених листочках із зображенням координатної площини ви за варіантами повинні виконати малюнок. Кожен будує по одній точці та передає по ланцюжку наступному.

Третягрупа побуває на вулиці Реставраційна . Тут пропонується завдання у двох варіантах. Але результат один. Тут ми маємо заповнити математичне лото.

Варіант 1

1. -6-(-8-20)

2. |-18,9-11,1 | Картка лото

2. -20+(16-(-26))

3. -0,58 · 10

4. - 4/7 · 4,2

5. |-17,2+(-12,8) |

6. -8 · 2:(-4)

Результат :

Увага! Усі три групи зустрічаються через 6 хвилин на площі Домашнє завдання.

Але що таке? Одна людина з цієї групи заблукала і потрапила на вулицю Задач . (Один учень вирішує на дошці завдання)

Через 6 хвилин перевіряємо роботу груп, звертаємо увагу на результати оформлені на дошці.

Шлях усіх груп до площі Домашнє завдання проходить через вулицю Задач . Давайте подивимося. Чи зумів наш заблуканий вибратися з цієї вулиці. (Перевірюємо розв'язання задачі)

Завдання: На прибиранні вулиці працюють дві машини. Одна з них може прибрати вулицю за 40 хв, інша для виконання тієї ж роботи треба 75% цього часу. Прибирання обидві машини розпочали одночасно і працювали разом чверть години. Потім друга машина припинила роботу. Скільки потрібно часу першій машині, щоб закінчити роботу?

Незважаючи на те, що ми поспішаємо на площу Домашнє завдання нам доведеться затриматися на вулиці Задач . Вона така красива! Давайте все разом вирішимо завдання:

З села до міста виїхав велосипедист зі швидкістю 11,5 км/год. Через 2,4 години слідом за ним виїхав мотоцикліст зі швидкістю 46 км/год. Через скільки годин і на якій відстані від міста мотоцикліст наздожене велосипедиста, якщо від села до міста 40 км.

1) 11,5 · 2,4 = 27,6 (км) - проїде велосипедист за 2,4 години.

2) 4,6 – 11,5 = 34,5 (км/год) – швидкість зближення.

3) 27,6:34,5 = 0,8 (год) – зустрінуться.

4) 46 · 0,8 = 38,4 (км) – проїхав мотоцикліст.

5) 40 – 38,4 = 1,6 (км) – від міста.

Відповідь: за 0,8 години; на 16 км.

Шлях на площу Домашнє завдання відкритий. Хлопці, ви, мабуть, знаєте гру «Слова». Згадаймо її правила. Записуємо якесь слово. Наприклад, « грамотей», І з літер цього слова складаються нові слова (наприклад: том, тема, грім, рот тощо). Щось подібне можна вигадати і в математиці. У слові бачимо набір букв. А в математиці – набір чисел. Тут ми складали слова, а можна поставити умову, щоб у кожній рівності кожне число використовувалося лише один раз. Візьмемо кілька чисел, наприклад: -8; -5; -2; 0; 3; 5; 6; 11 і будемо з них складати рівності, наприклад: -5 - 3 = -8. Хто більше становитиме рівностей, той і виграє.

Отже, завдання на будинок: скласти якнайбільше рівностей із запропонованими мною числами.

IV.Привал.

На нашому шляху трапляється людина з минулого. Це Р. Декарт – французький математик, філософ, фізик (1596–1650). Він запропонував геометричне тлумачення позитивних і негативних чисел- ввів у 1637 координатну пряму.

V.Станція "Історична".

Слухається повідомлення з історії негативних чисел.

VI.Станція «Загадкова»

1. Поставте замість * знак дії:

5 * 2 / 5 = -2 (·) 6 / 7 * 1 = - 1 / 7 (-)

0,5 * (-1) = 0,5 (·) (-2) * (-3) = 2/3 (:)

14 * (-8) = 6 (+) 12 * (-7) = 19 (-)

2. Як допомогти мамі?

Мама не може потрапити до квартири, т.к. забула код (шифр) секретного замку, який стоїть у дверях (код складається із 4 цифр). Ви допоможете мамі (назвіть код), якщо швидко і правильно вирішите 4 завдання. У віконце ставте знайдене число і в коло номер, під яким воно знаходиться в кодованих відповідях. Це і буде код замку:

1) 27,3 - (-2,6) = а цифра

2) -3,3 - а + (-3,4) = цифра

3) -13 - в - (-11,2) = цифра

4) (а + в) – с = цифра

Кодирів. відповідь: - 41,5 -43,9 -9,3 3,8

36,6 3,4 29,9 34,8

Відповідь (код): 6281

VII.Станція «Кінцева»

Учень вирішує біля дошки приклад. Інші учні вирішують на місцях.

3 / 4 : 7/20+ (-1/2) ·2 4/7+ (-1 5/7): (-2/5) + 5/8: 7/16 - 15 1/14

Слово заховано під картки, що визначають відповідь на дію, що виконується.

VIII. Остаточні підсумки