Окремі випадки складання та віднімання змішаних чисел. Урок: "Складання та віднімання змішаних чисел."

«Середня загальноосвітня школа №32»

Г. Череповця Вологодської області

Конспект уроку з математики у 6 класі

« Складання та віднімання змішаних чисел»

підготувала

Єлісєєва Ольга Григорівна

учитель математики

2014 р.

"Складання та віднімання змішаних чисел"

(урок-вікторина)

Місце уроку у навчальному плані: урок проводиться після вивчення теми «Складання та віднімання змішаних чисел».

Мета уроку:

- Узагальнити та систематизувати знання на тему «Складання та віднімання змішаних чисел

освітні:

Закріплення знань, умінь та навичок складання та віднімання змішаних чисел, умінь застосовувати та переносити свої знання у нову нестандартну ситуацію, оволодіння математичною термінологією;

розвиваючі:

Розвиток творчої, мовленнєвої, розумової активності, використовуючи різні форми роботи;

виховні:

Виховання уважності, активності та наполегливості у досягненні мети, прищеплення навичок групової роботи, формувати відповідальність за кінцевий результат, інтерес до предмета.

Тип уроку:урок узагальнення та систематизації знань.

Форма уроку:ігрова

План уроку:

    Повідомлення теми та постановка цілей уроку – 2 хв.

    Актуалізація знань учнів – 8 хв.

    Закріплення знань - вікторина – 2 0хв.

    Підбиття підсумків уроку – 5 хв.

    Рефлексія – 4 хв.

    Домашнє завдання – 1 хв.

Хід уроку

    Повідомлення теми та постановка цілей уроку

- Здрастуйте, хлопці! Сідайте! Сьогодні у нас з вами незвичайний урок, сьогодні у нас вікторина, за результатами якої отримаємо кращого учня класу з математики, найерудованішого, кмітливішого, про якого можна буде сказати: «У нього гостре око, чіпкий розум, тверда рука та багато інших корисностей» . Отже, ПОЧИНАЄМО! Нехай ваші знання примножить, І веселіше з нею йти, Вам математика допоможе До ладу думки привести.

Народна мудрість каже нам «Повторення – мати вчення».

Наше головне завдання – це закріпити отримані знання та показати вміння застосовувати їх під час виконання різних завдань.

І девізом нашого уроку, я думаю, має стати висловлювання«Складати та віднімати ми навчимося на «5»!»

2. Актуалізація знань учнів

Поділіться на 2 команди та починаємо (у журі 3 учні 7 класу, які після кожного конкурсу підбивають підсумок, за кожен конкурс максимальна кількість балів – 5).

Конкурс "Розминка".
Які числа називаються взаємно простими?
Яке число називається простим? Яке число називається складовим? Яке парне число не є складовим?

Як скласти мішані числа?

Як виконати віднімання змішаних чисел?

Як порівняти дроби з однаковими чисельниками?

Як порівняти дроби з однаковими знаменниками?

Як порівняти дроби з різними знаменниками?

Тільки той товаришує з математикою, хто добре вважає усно. (Записи на дошці)

А зараз давайте згадаємо:

Обчислити:

(з поясненням, решту можна коментувати)

; ; ; ; ; ;

3 етап. Закріплення знань – вікторина
Конкурс «Картка»
У цьому конкурсі обидві команди отримують картки (диференційовані) , На виконання цього завдання дається 3 хвилини.

КАРТКА № 1

КАРТКА № 2


Конкурс "Знайди помилку".

1.Неправильний дріб – це дріб, у якого чисельник менший за знаменник.

2. Розподіл чисельника та знаменника на їх загальне кратне називають скороченням дробу.

3. З двох дробів з однаковими знаменниками, той дріб більший, чисельник якого менший.

4. З двох дробів з однаковими чисельниками, той дріб більший, знаменник якого більший. 5. Взаємно прості числа- Це числа, у яких найменше загальне кратне дорівнює одиниці. 6. Найменший спільний знаменник- Це найбільший спільний дільник. 7. Правильний дріб – це дріб, у якого чисельник більший за знаменник. 8. Якщо запис натурального числазакінчується 0, то число ділиться на 3 та 9.
Конкурс "Ти мені, я тобі".
У цьому конкурсі учасники задають команді суперників із п'яти питань. Якщо відповіді не буде, то учасники мають відповісти на це питання самі. Підбиваються підсумки конкурсу.
Математична фіззарядка . На дошці записані приклади із відповідями. Якщо приклад виконано правильно - підняти руки вперед, неправильно - руки нагору, якщо виконаний не до кінця - встати.

Пограємо з м'ячем

Команда, що отримала м'яч, відповідає на запитання та віддає м'яч вчителю. Якщо відповідь неправильна, м'яч також повертається вчителю. І питання переадресовується іншій команді.

Скоротити дріб: …


Конкурс "Океанаріум".

Розв'яжи приклади і розшифруй назви мешканців морів та річок. Яких ще риб та морських тварин ти знаєш?


Конкурс «Рівняння» Кожній команді пропонується вирішити рівняння

Конкурс «Знайди невідому операцію»





Конкурс «Кросворд»



4етап Підбиття підсумківЖурі підбиває підсумки, підраховує бали. (Наприкінці уроку видається диплом I ступеня, диплом II ступеня).
Команда переможців визначає найкращого гравця, якому присвоюється звання «Кращого математика класу». «Спасибі вам, хлопці, за урок»,-Так кажу, буває, я вам часто. Працювали сьогодні добре, працювали ви сьогодні недаремно.

Вважайте, малюйте, кресліть!

Ви всі молодці! Ви всі молодці!

І нехай на роки коханої завжди

Вам математика буде!

Виставляю оцінки хлопцям, які відзначилися на уроці.


5. Рефлексія

- Чи відповідають ваші знання та вміння девізу уроку?
- Які знання вам сьогодні були потрібні?
- Чи було на уроці легко, зазвичай важко, цікаво?

Вчитель коментує та виставляє оцінки за урок.

6 етап. Завдання додому.

Підготується до контрольної роботи

Урок закінчено. Спасибі за увагу.

Список використаної літератури

    Віленкін Н.Я., Жохов В.І. та ін Математика: підручник для 6 кл. М.: Просіщення 2006р.

    Дорофєєв Г.В., Петерсон Л. Г. Математика, 5 клас. "С-інфо", "Баласс", 1997р.

    Петерсон Л. Р., Липатникова І. Р., Усні вправи під час уроків математики, 5 клас,М: “Школа 2000…”, 2004г.

Самоаналіз уроку математики, проведеного у 6 класі

Тема уроку: «Складання та віднімання змішаних чисел»

Тип уроку:комбінований (урок вивчення та закріплення нового матеріалу).

Ціль:забезпечити процеси сприйняття, осмислення та закріплення нових знань та способів діяльності учнів з цієї теми.
Завдання:

- формування пізнавальних УУД: навички використання правил «складання та віднімання змішаних чисел»
- формування комунікативних УУД: навички спілкування, ведення діалогу, участь у колективному обговоренні проблем
- формування регулятивних УУД: навички знаходження та обробки інформації; вибір оптимального методу вирішення завдань; рефлексія способів та умов дії, оцінка та контроль результатів та процесу діяльності.

Форми роботи учнів: індивідуальне, фронтальне, парне.

Види діяльності учнів:

Постановка проблеми та способи її вирішення (разом з учителем);

Визначення теми та мети уроку;

Повторення та закріплення правил складання та віднімання змішаних чисел;

Виконання вправ із тексту підручника;

Самостійне вирішення завдань;

Оцінювання себе та один одного.

План уроку

    Організаційний момент.

    Цілепокладання.

Щоб відповісти на запитання про тему, спробуйте розгадати ребус.

А знаючи тему, можна сформулювати мету уроку.

    Повторення визначень та правил виконання дій на тему

Згадаймо і повторимо:

Що називають змішаним числом;

1. Подайте неправильний дріб у вигляді змішаного числа: ;;

2. Подайте змішане число у вигляді неправильного дробу: 1; 5; 20.

4. Повторення алгоритмів складання та віднімання змішаних чисел.(9 хв)

Рішення завдання

Малюк приніс для Карлсона дві банки з варенням. Маса однієї банки 2 кг і вона легша за другу банки на 1 кг. Скільки варення з'їв «найхворіший у світі» Карлсон із двох банок?

Надається можливість дітям вирішити це завдання. З'ясовуються які виникають під час пошуку вирішення проблеми і є способи її вирішення. Докладно розглядається розв'язання задачі.

Подивіться на числа, що зустрічаються в задачі. Як вони називаються? (Змішані).
- Які дії ми виконували з числами, щоби вирішити завдання? (складали та віднімали).
-Погляньте на рішення і згадайте алгоритми складання та віднімання змішаних чисел.

Перед вами нове завдання, виконавши яке, ви дізнаєтеся, чим ще ви сьогодні займатиметеся на уроці.

9) 10) 11) 12)

    Фізкультхвилинка. Відпочинемо та пограємося.

Ви, мабуть, втомилися?

Тоді всі дружно встали.

Ніжками потопали, ручками поплескали.

Покрутилися покрутилися і за парти всі посідали.

Очі міцно закриваємо, дружно до п'яти рахуємо.

Відкриваємо моргнув і працювати починаємо.

    Розв'язання задач.

Вовк, наздоганяючи Зайця, проїхав автомобілем 8 км, що виявилося на 3км більше, ніж він проїхав велосипедом. Яку відстань проїхав Вовк на автомобілі та велосипеді разом?

Пропонується учням вирішити самостійно. Далі розглядається на дошці.

З якими діями під час вирішення даних завдань ми зустрічалися.

Додавання та віднімання змішаних чисел.

Робота за підручником.

Самостійно із взаємоперевіркою № 1115 , №1116

1117 (біля дошки)

Резерв. №1119

Оцінювання.

    Підсумок уроку, рефлексія

Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

Сьогодні на уроці ми навчилися складати та віднімати змішані числа.

Залежно від того, як ви сьогодні засвоїли тему, виберіть відповідний смайлик.

8. Домашнє завданняВідкрийте щоденники та запишіть домашнє завдання.

п.29, №1136(а,в,е,ж) №1137, №1143(а).

ФІ ___________________________________________

Цілепокладання.

Щоб відповісти на запитання щодо теми уроку, спробуйте розгадати ребус.


Згадаймо і повторимо:

Що називають змішаним числом;

Як змішане число подати у вигляді неправильного дробу;

Як уявити неправильний дріб у вигляді змішаного числа.

1. Подайте неправильний дріб у вигляді змішаного числа: = = ; =

2. Подайте змішане число у вигляді неправильного дробу: 1= ; 5=; 20 =.

Запам'ятай!

Алгоритм додавання змішаних чисел:

1) Склади окремо цілі частини, потім дробові частини доданків.

2) Результат запиши як змішаного числа.

3) Подивися на дробову частину результату, якщо дріб правильний, то відповідь залиш такою. Якщо дріб неправильний, виділи цілу частину і склади з цілою частиноюрезультату.

Алгоритм віднімання змішаних чисел:

1) Уяви, що зменшується і віднімається у вигляді змішаних чисел

2) З цілої частини зменшуваного віднімання цілу частину віднімається.

3) З дробової частини зменшуваного віднімати дробову частину віднімається.

4) Отримані результати складе.

1) 2) 3) 4) 5) 6)

7) 8) 9) 10) 11) 12)

Цілі уроку:

  • Повторення та закріплення основного програмного матеріалу, вираженого у стандартних прикладах та нестандартних задачах.
  • Удосконалення навичок арифметичних операцій складання та віднімання змішаних чисел;
  • Розвивати кмітливість, мислення, мовлення, пам'ять.
  • Виховувати пізнавальний інтерес до предмета, любов до пошукових рішень.

Завдання уроку:

  • Освітні
- Узагальнення та систематизація знань; розвиток швидкості мислення; розвивати вміння аналізувати; розвивати обчислювальні навички.
  • Розвиваючі
  • -розвивати в учнів пізнавальні процеси, творчу активність; набуття досвіду дослідницької діяльності, розвиток комутативних якостей.
  • Виховні
  • – формування навичок самоорганізації та самостійності; шанобливого ставлення одне до одного.

    Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

    Форма уроку: частково пошуковий з елементами дидактичної гри.

    Міжпредметні зв'язки: біологія.

    Обладнання уроку:

    • плакат;
    • роздатковий матеріал: картки із завданням;
    • презентація на тему уроку.

    Застосування здоров'язберігаючих технологій на уроці:

    • зміна видів діяльності;
    • розвиток слухового та зорового аналізаторів у кожної дитини.

    План уроку

    I. Організаційний момент.

    Добрий день. Сідайте.

    Презентація. Слайд 1Тема уроку: “Складання та віднімання змішаних чисел”.

    Цілі уроку:

    • Повторення та закріплення основного програмного матеріалу, вираженого у стандартних прикладах та нестандартних задачах.
    • Удосконалення навичок арифметичних дій складання та віднімання змішаних чисел, підготовка до контрольної роботи.

    ІІ. Актуалізація опорних знань.

    На дошці плакат зі словами Лауе.

    Наш урок пройде під девізом французького інженера - фізика Лауе: "Освіта є те, що залишається, коли все вивчене вже забуте".

    Ось зараз ви і покажете свої знання на додавання та віднімання звичайних дробів з різними знаменниками, а також додавання та віднімання змішаних чисел.

    1) Згадайте знамениту байку І.Крилова “Стрекоза та мураха”.

    Пострибунья бабка, літо червоне проспівала
    Озирнутися не встигла, як зима котить у вічі.

    Завдання.Пострибунья Стрекоза половину червоного літа спала, третину часу – танцювала, шосту – співала. Решту часу вона вирішила присвятити підготовці до зими. Яку частину літа Стрекоза готувалася до зими?

    Відповідь: влітку до зими Стрекоза зовсім не готувалася.

    А зараз, згадаймо скорочення дробів:

    Випишіть із цих дробів ті, які можна скоротити, і виконайте скорочення:

    Згадайте які дроби називаються правильні та які неправильні?

    Правильні дроби, ті у яких чисельник менший за знаменник.
    - Неправильні дроби, ті у яких чисельник більший або дорівнює знаменнику.

    (Картки: читаєте дріб і називаєте – правильний чи неправильний дріб.)

    Як виділити цілу частину з неправильного дробу?

    - Чисельник треба розділити на знаменник.

    (Усно картки: виділити цілу частину з неправильного дробу.)

    ІІІ. Систематизація знань. Картки. Виконати додавання та віднімання звичайних дробів. Зліва приклади, справа записані відповіді. Вирішивши приклад стрілкою співвіднеси з відповіддю.

    Слайди 2-7. Це дивовижне дерево належить до дерев – гігантів. Воно зростає в Індії та Малайзії.

    Найнезвичайніше в ньому те, як зростають його гілки. Численні і важкі, вони розбігаються у всіх напрямках від ствола, хоч і могутнього, але, тим щонайменше, не здатного витримати їх усе самостійно.

    Весь фокус у тому, що гілки самі знімають з нього частину навантаження: на кожній з них є товсті відростки, що прямовисно звисають до самої землі і являють собою не що інше, як повітряне коріння дерева.

    Закріпившись у землі, вони не лише забезпечують гілкам додаткову підтримку, а й постачають у них поживні речовини та воду. Поступово вони перетворюються на нові стволи і навколо головного ствола утворюються кільцеподібні "галереї", діаметр яких іноді досягає 450 м-коду.

    Розв'язавши завдання, а також обчисливши значення виразів, замінимо числа відповідними літерами і ви дізнаєтесь назву цього дерева.

    Розв'яжіть задачу:

    Обчисліть значення виразу:

    Відповідь: БАНЬЯН.

    Підсумок уроку: Ми готувалися до контрольної роботи Для цього ми з вами і повторили складання та віднімання дробів, а також змішаних чисел. Не забувайте скорочувати дроби, які вийшли в результаті складання та віднімання, і не забувайте виділяти цілу частину.

    Будинок. Завдання: § 2, п.12 № 392.

    За наявності часу виконати додаткові завдання.

    Додаткове завдання:

    • Розв'яжіть рівняння:

    Картки:

    Виконати додавання та віднімання звичайних дробів.

    _________________________________________

    Розв'яжіть задачу:


    Обчисліть значення виразу:

    Самоаналіз уроку математики у 6 “а” класі.

    Тема уроку: Додавання та віднімання змішаних чисел.

    Тип уроку: урок узагальнення та систематизація знань.

    Форма уроку: частково пошукова з елементами дидактичної гри.

    1) Це урок повторення та закріплення основного програмного матеріалу, але тільки вираженого у вирішенні стандартних прикладів та нестандартних завдань. На цьому уроці ми повторювали арифметичні дії(додавання, віднімання) над звичайними дробами і над змішаними числами. Ці теми вивчаються в курсі математики 6 класу. При вивченні математики багато часу доводиться витрачати на відпрацювання різноманітних навичок. У цей час учні втрачають інтерес до предмета. Щоб підтримати цей інтерес, використовую різні прийоми активізації учнів на уроці. Одним із таких прийомів є дидактична гра. Вона дозволяє зробити процес навчання цікавим, створити високу активність на уроці. На наступному уроці буде контрольна робота. Вважаю, що цей урок “дав” позитивні емоції у хлопців, відпрацювали арифметичні дії над змішаними числами та налаштувалися на контрольну роботу.

    2) У класі за списком – 19 учнів, на уроці були присутні – 16 учнів. Слабоуспіваючих – 4, сильних – 1.

    3) Освітні – узагальнення та систематизація знань; розвиток швидкості мислення; запровадженням ігрової ситуації зняти нервово – психічну напругу; розвивати вміння аналізувати; розвивати обчислювальні навички.
    Розвиваючі– розвивати в учнів пізнавальні процеси, творчу активність; набуття досвіду дослідницької діяльності, розвиток комутативних якостей.
    Виховні– формування навичок самоорганізації та самостійності; шанобливого ставлення одне до одного.
    В іграх ненав'язливо активізується увага дітей, прищеплюється інтерес до предмета, розвивається творча фантазія.

    4) Одним із вдалих етапів уроку вважаю вирішення завдань та прикладів, де треба було скласти слово БАНЬЯН. Учні, як займаються математикою і водночас розширюють свій кругозір.

    5) Урок був насичений. Урок дуже логічно збудований.

    6) На урок було виготовлено мною, як учителем багато роздавального матеріалу, який я надрукувала на комп'ютері.