Як забирати в стовпчик десяткові. Урок з математики на тему "віднімання десяткових дробів"

Урок на тему: "Правила віднімання десяткових дробів. Приклади"

Додаткові матеріали
Шановні користувачі, не забувайте залишати свої коментарі, відгуки, побажання. Усі матеріали перевірені антивірусною програмою.

Навчальні посібники та тренажери в інтернет-магазині "Інтеграл" для 5 класу
Тренажер до підручника Істоміної Н.Б. Тренажер до підручника Н.Я. Віленкіна

Способи віднімання десяткових дробів

Віднімити десяткові дроби можна двома способами.

Перший спосіб аналогічний віднімання натуральних чиселстовпчиком.
Давайте розглянемо цей метод з прикладу. Дано десяткові дроби: 45,68 і 4,1, визначимо: чому дорівнює їхня різниця?
Спочатку зрівняємо кількість знаків після коми. Для цього праворуч до десяткового дробу 4,1 припишемо нуль і отримаємо 4,10. Значення десяткового дробу у своїй не змінюється, т.к. десяткову роздільну кому ми не переносили.
Далі розташуємо десяткові дроби один під одним і, починаючи з крайнього правого стовпця, відніматимемо цифри нижнього ряду з цифр верхнього ряду. В кінці не забуваємо поставити кому.
В результаті цих операцій ми отримаємо різницю десяткових дробів.
Все просто та зрозуміло. Єдине утруднення може виникнути, якщо при відніманні розряд числа зменшуваного менше розряду числа віднімається.

Розглянемо ще один приклад віднімання десяткових дробів.
Дано десяткові дроби: 23,18 та 3,2.
Спочатку вирівняємо кількість розрядів та отримаємо: 23,18 та 3,20.
Запишемо десяткові дроби в стовпчик один під одним/


Починаючи з правого крайнього ряду, віднімаємо цифри нижнього ряду із цифр верхнього ряду. Якщо від цифри 1 відняти цифру 2, то отримаємо від'ємне число. Тому ми беремо десяток одиниць із сусіднього розряду і виходить, що робимо віднімання числа 2 з числа 11. В результаті маємо:
Алгоритм віднімання десяткових дробів:
1. Вирівнюємо десяткові дроби за кількістю цифр після коми.
2. Записуємо десяткові дроби у стовпчик один під одним.
3. Виробляємо віднімання десяткових дробів за правилами віднімання натуральних чисел, не звертаючи уваги на наявність десяткової коми.
4. Після закінчення віднімання, не забуваємо поставити десяткову кому.

Другий спосіб віднімання десяткових дробів

Цей спосіб складніший, менш наочний і вимагає невеликого досвіду. Зате він швидший, оскільки тут не потрібно записувати числа в стовпчик і зрівнювати кількість знаків після коми.
Найголовніше в цьому методі запам'ятати правило: десяті частки числа можна віднімати тільки з десятих часток, соті - з сотих і т. д. Якщо в якому-небудь розряді менше віднімається, що віднімається, то десяток одиниць беремо з сусіднього зліва розряду.

Розглянемо приклад. Задано десяткові дроби: 5,13 та 3,4.
Віднімаємо соті частки, отримуємо 3.

Віднімаємо десяті частки. У цьому приклад нам потрібно взяти десять одиниць із сусіднього розряду, т.к. при відніманні десятих часток, що зменшується менше віднімається.

5,13 - 3,4 = 1,73

І як завжди, результати віднімання потрібно перевірити додаванням. Для нашого прикладу це:

Огляд знань у 5 класі

Тема: « Складання та віднімання
десяткових дробів »

ГУСШ №55 м. Алмати
учитель математики
Шабалдіна Л. М.

5 клас
Тема уроку: «Складання та віднімання десяткових дробів»

Мета: повторення дії додавання та віднімання
десяткових дробів, закріплення та перевірка
отриманих знань практично.

Освітні завдання: виконати фронтальне повторення
навчального матеріалу з даної теми, підвищення
пізнавальної активності у учнів, закріпити
отримані знання на тему в новій ситуації.

Розвиваючі завдання: розвивати інтерес до предмета, прийоми логіч-
кого мислення (порівняння, узагальнення, висновки),
переносити наявні знання у нову ситуацію,
вміти бачити головне у новій проблемі.

Виховні завдання: сумлінне ставлення до праці, пізно –
ну потребу, інтерес до предмета, волю
у досягненні поставленої мети, показати красу
математики у вирішенні різних завдань.

Наочність до уроку:
1. Листок настрою.

2 .Кольорова фотографія Клоуна.

3. Завдання Клоуна.

4. Подячний лист.

5. Перфокарти.

6. Плакат із питаннями.

7. Історія цуценя (оповідання).

1. Введення в урок: а) організаційний момент;
б) програма (мета)

Вступне слово вчителя
а) репрезентує хлопцям гостей;
б) розповідає, як буде організована робота;
в) пояснює, навіщо присутня перевіряюча комісія.

Вчитель роздає аркуші настрою. Учні повинні зафарбувати ту фізіономію, яка відповідає настрою учня на початку уроку (на звороті написати прізвище учня та здати).

Листок настрою:

:-) веселе

:-! нормальне

:-(сумне

2. Актуалізація опорних знань

А) Математичний диктант.

Учні отримують листок з копіркою (розкласти їх заздалегідь). Склавши листок на перевірку комісії, учні передають зошит сусідові на перевірку, де також записані відповіді. За допомогою інтерактивної дошки учні перевіряють роботу свого сусіда та ставлять оцінки.

Б) Робота із перфокартами.

У прорізах перфокарти хлопці пишуть відповіді на листку та здають їх комісії, де члени комісії відколюють перфокарти від листів та перевіряють відповіді.
Діти, які здали перфокарти, повинні відповісти на питання теорії. Хто не встиг відповісти чи не захотів, одержують негативні оцінки.

Таблиця «Складання та віднімання десяткових дробів»

1. Наведіть приклади трьох звичайних правильних
дробів зі знаменниками 100, 1000, 1000 000 та
запишіть їх у вигляді десяткового дробу.

2. Наведіть приклади трьох не правильних дробівзі
знаменниками 10, 100, 10 000 та запишіть їх у вигляді
десяткового дробу.

3. Наведіть приклад десяткового дробу та опишіть
спосіб зображення на числовому промені.

4. Назвіть чотири перші розряди десяткового дробу.

5. Як порівнюють десяткові дроби?

6. Сформулюйте правило складання та віднімання
десяткових дробів.

7. Сформулюйте пересувний та сполучний
закони складання.

8. Розкажіть, як знаходять периметр прямокутника,
трикутник, квадрат.

9. На дошці намальовано відрізок. Виміряйте його довжину і
запишіть свій результат у сантиметрах, потім у
метрах, потім за кілометри.

10. Поясніть, як у рівнянні можна знайти
невідоме доданок, невідоме зменшуване або
невідомий множник, невідомий дільник або
ділене, невідоме віднімається.

Робота із перфокартами.

1 варіант
Обчисліть:

1. 3,17 + 2,26
2. 2,145 + 3,01
3. 17,25 + 101,5
4. 36,45 - 1,25
5. 105,11 - 4,5
6. 5,24 - 1,2

2 варіант
Обчисліть:

1. 4,41 + 5,36
2. 1,235 + 2,07
3. 18,15 + 202,5
4. 45,36 - 2,25
5. 115,11 - 4,6
6. 6,73 - 2,3

Розв'яжіть рівняння:

Х – 11,3 = 1, 56
Х – 12,4 = 17,86
Х + 14,3 = 15,65
Х + 12,4 = 178,6
1 – Х = 0, 89
7 - Х = 0,95

Математичний диктант

1. Збільште число 0,1 на 2,5.
2. Зменште число 2,55 на 0,1
3. Додайте 0,1 до 2,555
4. Відніміть 0,1 від 2,55
5. На скільки 0,1 більше, ніж 0,099?
6. Розв'яжіть усно рівняння:
а) х + 2,3 = 4,7 б) х – 0,2 = 0,12.
7. Закінчіть фразу: « Якщо до десяткового дробу справа
приписати один або кілька нулів, то значення
дроби ….».
8. Округліть до одиниць такі числа: 13,87; 38,5; 4000,521;
61,399; 0,17; 0,521.

Відповіді:
1). 2,6.
2). 2,45.
3) 2,655.
4) 2,45.
5) 0,001.
6) а) х = 2,4. б) х = 0,32.
7) "... не зміниться".
8) 13,87 приблизно дорівнює 14,
38,5 приблизно дорівнює 39,
4000,521 приблизно дорівнює 4001,
60,399 приблизно дорівнює 60,
0,17 приблизно дорівнює 0,
0,521 приблизно одно 1.

3. Формування умінь навичок

Колективна робота.

Листоноша

До класу входить листоноша і вручає одному з учнів кожного ряду по конверту. Конверти по черзі розкриваються. Представники читають листа. Хлопці приступають до рішення і складають відповіді на листи Клоуну, листоноша забирає листи перевіряльникам з комісії.
Листоноша приносить лист подяки.

Завдання Клоуна

1. Мудрі п'ятикласники! Я виміряв дві сторони свого трикутного паркану. Вони дорівнюють 18,7м та 13,6м. А третій бік виміряти не можу, бо паркан перетинає канаву, яку мені з вимірювальним шнуром не перестрибнути. Мій сусід сказав, що периметр мого паркану дорівнює 42,9м. Сказав та пішов. А я так і не зрозумів, як мені виміряти третій бік і до того ж тут дивне слово «периметр». Допоможіть мені розібратися.
клоун.

2. Дорогі друзі п'ятикласники!
Я заплутався у розрахунках. Допоможіть мені виконати їх.

а) 16,52 – (4,9 + 10,95)

б) 4,2 – (0,89 + 1,75).
клоун.

3. Друзі, я ніяк не можу зрозуміти, що означають ці
таємничі записи

а - 0,07 = 1,5 та 9 - у = 1,5

Допоможіть мені розгадати їх.
клоун.

Подякий лист від Клоуна

Дорогі хлопці! Я вдячний вам за допомогу, надану мені у розрахунках, розшифровці таємничих записів у вимірі недоступної частини огорожі. Дуже дякую. Судячи з ваших робіт, ви прагнете знати математику ґрунтовно. Бажаю вам на цьому довгому та цікавому шляху успіхів!
клоун.

Відповіді на листи Клоуна (листоноша).

1. а) а – 0,07 = 1,5
а = 1,5 + 0,07
а = 1,57

Відповідь: а = 1,57.

б) 9 - у = 1,5
у = 9 – 1,5
у = 7,5

Відповідь: у = 7,5.

2. 16,52 - (4,9 + 10,95) = 0,67
4,9 + 10,95 = 15,85
16,52 - 15,85 = 0,67.

3. 4,2 - (0,89 + 1,75) = 1,5
0,89 + 1,75 = 2,64
4,2 - 2,64 = 1,5

Завдання: 18,7 + 13,6 = 32,3
42,9 - 32,3 = 10,6

18,7+13,6+10,6=42,9. Відповідь: 10,6м.

1. Клоун вигадав чотири рівності, ліва та права частини яких записана на окремих аркушах

0,24;
24/1000 ;
3,76;
3,076;
3 76/100;

0,024;
3 76/1000 ;
24/100 .

Вийшовши до публіки, Клоун раптом забув, які
рівні. Клоун просить допомоги знайти картки з
рівними дробами.

2. Клоун придумав кілька прикладів на додавання та віднімання десяткових дробів. Але поки йшов на урок, у його сумку потрапив сніг, і коми стерлися. Клоун просить допомоги виправити кумедні рівності:

52 + 18 = 7;
42 + 17 = 212;
63 - 27 = 603;
3 + 108 = 408;
736 - 336 = 4;
57 - 4 = 17.

0,24 = 24/100 ;
5,2 + 1,8 = 7;
3,76 = 3 76/100 ;
3 + 1,08 = 4,08;
3,076 = 3 76/1000;
4,2 + 17 = 21,2;
0,024 = 24/1000 ;
7,36 - 3,36 = 4;
63 - 2,7 = 60,3
5,7 - 4 = 1,7

Знайдіть всі помилки, допущені цуценям в оповіданні.
Перекажіть його історію, правильно розставивши одиниці
вимірювання.

3. «Я встав раніше, в 4 кілограми ранку. Снідав щільно, випив 1 кілометр молока. Потім вирушив на озеро. Відстань до нього чимала, 5 градусів. Вранці було прохолодно, температура лише 10 годин тепла. Тому я біг швидко, зі швидкістю 6 метрів. Прибігши, закинув
вудки. Не минуло й 20 сантиметрів, як я спіймав першу
рибину, величезну - довжиною 50 хвилин та вагою 3 кілометри на годину. Відмінна вийшла юшка.

Листок настрою.

:-) веселе

:-! нормальне

:-(сумне

Письмова робота за варіантами.

1-й варіант

Обчисліть:

(37,5 - 8,609) - (3,27 + 0,078)

2. Розв'яжіть рівняння:

Х – 27,5 = 38,1

2-й варіант

Обчисліть:

34,008 - (27,3 - 5,48) + 8, 312.

2. Розв'яжіть рівняння:

137 – Х = 42,56.

4. Підбиття підсумків уроку:

Комісія підбиває підсумки:
1) виконання математичного диктанту;
2) рішення з використанням перфокарт;
3) відповіді на питання з теорії;
4) відповіді на усні завдання Клоуна;
5) відповіді листи Клоуна;
6) виконання письмових робіт.

5. Етап рефлексії: оцінка уроку учнями
(хлопці знову отримали листки настрою,
де відзначили свій настрій)

:-) веселе

:-! нормальне

Дата: 25.02.16г. Затверджую:

Тема: Віднімання десяткових дробів

Цілі:

Сформувати в учнів знання про віднімання десяткових дробів

Розвивати в учнів інтелект та пізнавальний інтерес

Здійснювати трудове виховання

Обладнання: підручник, класна дошка

Тип уроку : комбінований

Метод: робота з відстаючими

Хід уроку :

Вітання

Перевірка відсутніх

Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування

Пояснення нового матеріалу:

Також як і додавання, віднімання десяткових дробів робимо за правилами натуральних чисел.

Основні правила віднімання десяткових дробів.

    Зрівнюємо кількість знаків після коми.

    Записуємо десяткові дроби один під одним так, щоб коми були один під одним.

    Виконуємо віднімання десяткових дробів, не звертаючи уваги на коми, за правилами віднімання в стовпчик натуральних чисел.

    Ставимо у відповіді кому під комами.

Якщо ви відчуваєте себе впевнено в десяткових дробах і добре розумієте, що називається десятими, сотими і т.д., пропонуємо вам спробувати інший спосіб віднімання (складання) десяткових дробів без їх запису в стовпчик. Інший спосібвіднімання десяткових дробів , Як і додавання, ґрунтується на трьох основних правилах.

Віднімають десяткові дробисправа наліво . Тобто, починаючи з правої цифри після коми.

При відніманні більшої цифри з меншої, у сусіда зліва меншої цифри займаємо десяток.

Як завжди, розглянемо приклад:

Віднімаємо праворуч наліво з правої цифри. У нас найправіша цифра в обох дробах – соті. 1 – у першому числі, 1 – у другому. Ось їх і віднімаємо. 1 − 1 = 0. Вийшло 0, отже, на місці сотих нового числа пишемо нуль.

Десяті віднімаємо з десятих. 2 – у першому числі, 3 – у другому числі. Так як з 2 (меншого) ми не можемо відняти 3 (більше), займаємо десяток у сусіда ліворуч для 2. У нас це 5. Тепер ми не з 2 віднімаємо 3, а з 12 віднімаємо 3.
12 − 3 = 9.
На місці десятих нового числа пишемо 9. Не забуваймо, що після заняття десятка з 5, ми маємо відняти з 5 одиницю. Щоб це не забути ставимо над 5 порожнім гуртком.

І нарешті, віднімаємо цілі частини. 14 - у першому числі (не забудьте, що ми з 5 відняли 1), 8 - у другому числі. 14 − 8 = 6

Запам'ятайте!

У другому числі найправіша цифра це 2 (сті), а в першому числі сотих немає в явному вигляді. Тому, до першого числа праворуч від 9 додаємо нуль і віднімаємо відповідно до основних правил.